Královédvorsko > Sport

Světový rekord ve šplhu na laně překonán na MČR v Pardubicích

Redakce / 19.11.2023, REGIONY - Obce a sousední regiony
Matěj Cigl ze Sokola Brno 1 překonal na Mistrovství České republiky letitý světový rekord Aleše Nováka ve šplhu na osmimetrovém laně - a nejen to. Sobota byla plná silných příběhů a překonávání nejen světových rekordů.

FOTOGALERIE - Světový rekord ve šplhu na laně překonán na MČR v Pardubicích

Palác Pardubice zažil v sobotu 18. listopadu 2023 excelentní vystoupení nejlepších šplhačů České republiky i světa! Hlavní událostí závodu bylo překonání 14 let starého světového rekordu Aleše Nováka (4:87 s). Matěj Cigl útok na rekord ohlásil již před závodem, ale protože byl i jedním z organizačního týmu náročného závodu, tak měl i jiné cíle. Až v posledním jeho finálovém pokusu se časomíra zastavila na hranici světového rekordu.

To ale nebyla jediná událost sobotního závodu. Zejména hlavní kategorie mužů byla dějištěm hned několika krásných příběhů, které tento sport činí tolik zajímavým a výjimečným.

MUŽI - lano 8 m

Největší pozornost byla u lana věnována loňskému Mistru republiky a letošnímu rekordmanovi na 14metrovém laně Martinu Vackovi, který na počátku září spadl ze střechy a utrpěl devastující zranění obou nohou. Po náročných operacích a stále probíhající rehabilitaci do Pardubic ani nechtěl jet, ale jakožto ředitel závodu prostě musel. Na místě mu to nedalo, nechal se i s invalidním vozíkem k lanu vynést a s mnoha šrouby a desítkami stehů na obvázaných nohou hned několikrát 8 metrové lano pokořil a vybojoval těžko uvěřitelné 4. místo. Je to úžasný důkaz jeho silné vůle a odhodlání.

Další ozdobou napínavého závodu mužů byl souboj závodníka, ale i trenéra Patrika Valuta (1984) ze Sokola Libeň se svým takřka o 20 let mladším svěřencem Adamem Novotným (2003). Ten nakonec svého trenéra o pouhých 12 setin vteřiny porazil a společně doplnili stupně vítězů historicky nejrychlejšího Mistrovství České republiky.. Na pátém místě se umístil pětinásobný Mistr Francie pravidelný účastník MČR Arnaud Bourdier, kterému se podařilo stáhnout svůj osobní rekord pod 6 vteřin na čas 5:90.

ŽENY A DOROSTENKY - lano 4,5 m

Ve tradičně spojené kategorii dorostenek a žen svedly souboj o prvenství lezkyně Ema Galeová ze Sokola Brno 1 s Janou Hurdálkovou reprezentující Sokol Dvůr Králové. Ema nakonec vyhrála a byla jen kousek od Českého rekordu Veroniky Szaboové. Je nutno dodat, že Jana Hurdálková je partnerkou Martina Vacka, která se v posledních týdnech věnovala zejména péči o něj více než na trénink. Na třetím místě se umístila Markéta Kolářová ze Sokola Libeň.

MASTERS - lano 8 m

Závodů ve šplhu se pravidelně účastní i muži kategorie Masters, kdy nejstaršímu ze závodníků Vlastimilovi Růžičkovi je již 70 let. I přesto k časomíře v osmi metrech vyšplhal v úctyhodném čase 23:82.  Vítězství v této kategorii si odnesl o 10 let mladší Ladislav Kubeček z Maratonstavu Úpice časem 9:34, druhý byl Ludvík Cimburek časem 9:47 a třetí Pavel Trnka z Českých Budějovic časem 12:36

DOROSTENCI - lano 4,5 m

Mohutný Omar Dubec si pro vítězství mezi dorostenci šel jako tank! Do dorostenecké výšky 4,5 m doslova vystřelil v čase 3:13. Na stříbrném místě se umístil další z bratrů Novotných - tentokrát Marek a třetí byl Viktor Šmejkal - oba svěřenci Patrika Valuta z Libně.

ŽÁKYNĚ - lano 4,5 m

Stupně vítězů mezi žákyněmi si pro sebe nekompromisně zabraly dívky ze Sokola Dvůr Králové nad Labem. První byla již potřetí, a to v osobním rekordu 5,55 s, Anežka Holanová, druhé místo získala loni bronzová Kateřina Schreiberová a třetí místo teprve devítiletá Anička Poloprudská.

ŽÁCI - lano 4,5 m

První místo mezi žáky získal Vojta Konopáč, druhé místo Jan Krtička - oba ze Sokola Brno 1. Třetí místo vybojoval Michal Zelenka reprezentující Sokol Dvůr Králové - jinak také letošní vicemitr republiky mezi muži ve sprintu na MČR v překážkových sportech (OCR).

ZAJÍMAVÁ FAKTA ZÁVODU

Počet účastníků: 73 mužů a žen

Nejmladší účastnice - Anna Poloprudská (Sokol Dvůr Králové nad Labem) ročník 2014 (bronzová ve své kategorii, jen velmi těsně za stříbrnou příčkou) a Josef Přikryl (Sokol Brno 1) - také ročník 2014.

Většina závodníků zde dosáhla nových osobních rekordů, které jsou v některých případech i národními rekordy

Pořadí dle kategorií:

Muži

1. Matěj Cigl - Sokol Brno 1

• nový světový rekord na 8 m - 4,83 s
  • světový rekordman na 20 m (video opět k nalezení na našem instagramu)
2. Adam Novotný - Sokol Praha Libeň

• světový rekordman na 4,5 m (z doby, kdy byl ještě dorostenec)
  • letos nový osobní rekord v hodnotě 5,42 s
3. Patrik Valut - Sokol Praha Libeň (nejstarší z účastníků finále)
  • nový osobní rekord - 5,61 s
4. Martin Vacek - Sokol Libčice n. Vltavou
  • světový rekordman na 14 m (video opět na instagramovém účtu)
  • soutěžil i přes vážné zranění obou nohou
5. Arnaud Bourdier (Francie - pětinásobný šampion Francie a bývalý francouzský rekordman) a Ondřej Klíč - oba osobní rekordy na hranici šesti sekund

Dorost (velké souboje o každou příčku)
  1. Omar Dubec (největší závodník vůbec) - Sokol Brno 1 - čas 3,13 s

2. Marek Novotný (bratr zmíněného Adama Novotného z mužů) - Sokol Praha Libeň - čas 3,31 s

3. Viktor Šmejkal (překvapivé třetí místo) - Sokol Praha Libeň - čas 3,48 s

4. Martin Ludva - Sokol Brno 1 - 3,68 s

5. Martin Wildmann - Sokol Brno 1 - 3,77 s

Ženy

1. Ema Galeová (širší národní reprezentace v lezení a boulderingu) - osobní rekord 4,56 s (nedaleko ženského rekordu)

2. Jana Hurdálková - Sokol Dvůr Králové n. Labem - 5,20 s

3. Markéta Kolářová - Sokol Praha Libeň - 6,71 s

4. Sára Gutmanová - Sokol Žižkov II - osobní rekord 6,87 s

5. Karolína Pivničková - Sokol Praha Libeň - osobní rekord 7,35 s

Žáci a žačky (zmíním pouze TOP 3 obou kategorií, každopádně obě kategorie jsou budoucnost našeho sportu a byly velmi bohatě obsazeny a bojovalo se o každou jednu příčku)

Žáci

1. Vojtěch Konopáč - Sokol Brno 1 - osobní rekord 3,77 s (útočil by i na medaile ve starších dorostencích)

2. Jan Krtička - Sokol Brno 1 - osobní rekord 4,09 s

3. Michal Zelenka - Sokol Dvůr Králové n. Labem - 4,17 s (velmi úspěšný závodník OCR mezi muži)

Žačky

1. Anežka Holanová - Sokol Dvůr Králové n. Labem - 5,55 s (nový národní žákovský rekord, byla by bronzová mezi ženami/dorostenkami, velmi úspěšná závodnice OCR)

2. Kateřina Schreiberová - Sokol Dvůr Králové n. Labem - 9,07 s (osobní rekord stažený o sekundu)

3. Anna Poloprudská - Sokol Dvůr Králové n. Labem - 9,22 s (nejmladší účastnice závodu vůbec - ročník 2014)

Mistrovství České republiky pořádal TJ Sokol Pardubice 1 spolu s Palácem Pardubice a z pověření Výkonného výboru šplhu na laně pod ČGF.

O šplhu na laně

Šplh na laně je sportovní gymnastická disciplína, ve které závodníci šplhají po zavěšeném laně bez přírazu, tedy výhradně pomocí rukou. Hodnotícím kritériem je zde čas potřebný k dosažení cíle. Závodí se ve třech, nebo čtyřech kolech a započítává se pouze nejlepší čas. Na Mistrovství České republiky je potřeba se kvalifikovat účastí na nejméně dvou z cca 10 Velkých cen, které se každoročně konají v různých místech republiky a zároveň má každá kategorie svůj časový limit, které je nutné splnit.

Zlato a bronz na Olympijských hrách v Paříži v roce 1924

Ze všech olympijských her, na kterých byl šplh zařazen, měla olympiáda v Paříži roku 1924 nejkvalitnější obsazení. Kvalita byla jak v nejvyšším počtu zastoupených zemí, tak v početním obsazení. Délka lana zde byla 8 m. Vítězem se stal československý reprezentant Bedřich Šupčík s časem 7,2 vteřiny. Druhý skončil domácí závodník F. Sequin s časem 7,4 vteřiny, třetí místo obsadil další český závodník Ladislav Vácha s časem 7,8 vteřiny.

Novodobá historie a Olympijské hry 2024

Patrně i díky blížícímu se 70. výročí těchto medailí byl šplh v roce 1993 v České republice obnoven a od roku 2002 se pravidelně koná také Mistrovství České republiky. V příštím roce to bude již 100 let od památné olympiády a výbor šplhu na laně ve spolupráci s Českou gymnastickou federací, Českým olympijským týmem a Českou obcí Sokolskou připravují sérii akcí, které budou tuto vrcholnou událost připomínat. Vrcholem oslav by měl bý exhibiční závod a pokus o překonání světového rekordu při příležitosti olympiády v Českém olympijském domě v Paříži.